A-tým > Rozhovory

L-Stria o obhajobě druhé příčky v ZČ KNBL, zdravotních trablech týmu či vyhlídkách série s USK

05.04.2016 10:58Ladislav Faltin | Tisk | Přejít zpět

S křídelníkem Válečníků Lubošem Striou jsme v bilančním rozhovoru po skončení základní části zabrousili na celou řadu témat. A řeč samozřejmě přišla i na blížící se čtvrtfinálovou sérii play-off s USK Praha.Luboši, podruhé za sebou jsme po základní části Kooperativa NBL obsadili druhou příčku. Vnímáš to jako velký úspěch?
Z mého pohledu se jedná o úspěch, těžší je vždycky nějakou pozici obhájit. My jsme loni vlastně neměli co ztratit, favoriti byli jiní. V letošní sezoně už to bylo trochu jinak. Letos jsme na sobě měli určitý tlak, hráli jsme výborně půlku sezony, šlo nám to až neuvěřitelně a měli jsme dlouhou sérii výher. Sami jsme si na sebe těmi skvělými výsledky upletli bič, takže potom jsme byli trošku lovná zvěř. Ale celkově to hodnotím velmi pozitivně, protože jsme byli za Nymburkem, který hraje jinou ligu i odlišný počet zápasů, řekl bych přesvědčivě druzí.

O čem podle tebe obhajoba druhé pozice vypovídá?
Obhajoba vypovídá o tom, že děláme dobrou práci. Je tady tým, který není složený z individualit, ale táhneme všichni dohromady za jeden provaz. Jak se teď všichni přesvědčili, tak i mladí jsou velice kvalitní. Když jsme teď vypadli my starší, tak oni odtáhli třeba úplně výborný zápas s Pardubicemi, takže je to určitě o kvalitě kádru.

A jaké další stavební kameny tohoto úspěchu bys jmenoval?
Vyzdvihl bych dobrou práci na tréninku a kvalitu hráčů, myslím, že tohle jde ruku v ruce. Každý den pracujeme, abychom se zlepšovali. Samozřejmě pořád to není dokonalé, ale makáme na tom a neustáváme v té každodenní práci, což si myslím, že je úplně nejdůležitější. Pořád jsme pozitivní a koukáme dopředu, jak se zlepšovat, co vylepšovat, protože přišlo několik nových kluků. A ta práce tam pořád je.

Dokázal bys vyzdvihnout některé zápasy v základní části, které považuješ za nejvydařenější, a to jak z pohledu výsledkového, tak i herního?
V kontextu celé sezony bych vzpomenul první domácí zápas s Prostějovem, kdy jsme hráli opravdu výborný kolektivní basketbal a vyhráli jsme o 23 bodů (ve 4. kole výhra 74:51, pozn.). Týden po prohraném finále poháru v Pardubicích jsme jeli opět na horkou půdu k Východočechům a dokázali tam vyhrát (32. kolo; 78:66). Myslím, že tam jsme ukázali, že máme charakter a jen tak něco nás nezlomí.

Teď nakonec musím říct zápas s Pardubicemi (43. kolo; 86:72), který byl trošku atypický. Ale domácí prostředí, entuziasmus, nadšení mladých kluků a ten „blázinec“, co tam předvedli, to byly klíče k cenné výhře. Myslím, že tyhle tři zápasy bych asi vypíchnul na cestě za druhým místem.

Během sezony došlo v kádru ke čtyřem změnám, dvěma odchodům a dva noví hráči naopak přišli. Jak se z tvého pohledu podařilo do týmu zapracovat Tomáše Pomikálka, respektive jak se lepší spolupráce a komunikace na hřišti s Nathanem Carterem?
Je to pravda, nějaké změny přišly, i to je součástí naší hry. U Tomáše Pomikálka to byl trošku návrat ztraceného syna. On věděl, kam jde a většina z nás věděla, kdo přichází. Proto nebyl vůbec žádný problém a prakticky během pár tréninků zapadl. Přišlo mi, že tři roky, které tu nebyl, utekly velice rychle a za jeho návrat jsem byl velice rád, protože jsem věděl, že má stejné smýšlení jako my a hodně nám pomůže.

Nate je takový „zkušeňák“ na pozici podkošového hráče, který dobře doplnil tým. Myslím, že jsme za něho všichni rádi, protože nevím, co bychom si bez něho v situaci, která u našich pivotů nastala, počali. Z mého pohledu to není typický Američan, který by si chtěl dělat statistiky, ale chytrý týmový hráč, který si svou práci užívá a odvede. Pohodový chlápek, který velice dobře zapadl.

V závěru základní části se na nás bohužel začala lepit řada zranění a zdravotních problémů. Byl to hodně nepříjemný pohled vidět „odpadávat“ jednoho spoluhráče za druhým?
Musím nejdříve začít tím, že jsme téměř celou sezonu jeli v kompletním složení, bez zranění, což bylo velice příjemné a i díky tomu jsme si vytvořili dobrou výchozí pozici do konce základní části, což se nám teď ukázalo jako zcela zásadní. Samozřejmě je hodně nepříjemné vidět spoluhráče - kamarády, kteří utrpěli nějaké zranění, mají bolest a nemohou kvůli tomu hrát. Nezbývá nám nic jiného než to přijmout a pracovat tak, abychom ty ztráty zacelili. Už se těším, až budeme opět kompletní a v plné síle.

Zdravotní trable se ovšem nevyhnuly ani tobě a musel jsi vynechat závěrečná utkání s Pardubicemi a Svitavami. Budeš na čtvrtfinále play-off již připraven?
Věřím, že budu na play-off stoprocentně připravený. Nyní jsem musel mít necelý týden nucenou pauzu, protože jsem měl zánět v achilovce a stále se to zhoršovalo. Zápas s Ústím jsem hrál již se sebezapřením a po All-Star Game se to zhoršilo natolik, že jsem měl problémy i vyjít schody. Proto jsem se poradil s lidmi, kteří se starají o naše zdraví a domluvili jsme se na několikadenním klidovém režimu. Rozhodnutí bylo o to lehčí, že jsme měli již jisté druhé místo, a proto jsem nemusel hrát a riskovat zhoršení situace.

Ve čtvrtfinále play-off vyzveme USK Praha. Jaké zápasy nás s Pražany podle tvého názoru čekají? A co na soupeře říkáš?
Soupeř je to příjemný hlavně z důvodu vzdálenosti. Letošní zápasy tuším 5:0 pro nás. Vědomí, že jsme s Pražany v letošní sezoně neztratili ani zápas, může být zavádějící. Je to minulost a teď přichází to důležité. My budeme pod tlakem favorita a oni nemají co ztratit, což jim bude hrát do karet. Myslím, že jsme s nimi nevyhráli ani jedno utkání úplně jednoznačně, a proto nemůžeme mluvit o nějakém podcenění. Bude to těžká série.

Jak jsi zmínil, Sovy jsme v letošní sezoně porazili již pětkrát, a to včetně zápasu v pátém kole Českého poháru. Co v těchto utkáních na soupeře platilo a čím jsme ho dokázali přehrávat?
Tuhle otázku bych asi nezodpovídal, protože si myslím, že tohle my teď budeme hodně rozebírat. Já něco v hlavě mám, co si myslím, že na
ně platí, ale asi bych tuhle otázku vynechal, protože série bude určitě těžká.

Zkusím to trochu jinak. Co bylo tedy pro ty vzájemné zápasy typické?
Typické bylo to, že vždycky bylo nízké skóre. Hraje se hodně urputně, defenzivně a bojovně, někdy tahle trma-vrma převládá nad nějakou basketbalovou krásou, ale takové ty zápasy jsou. Obě dvě mužstva hrají dobrou a tvrdou obranu, na obou dvou stranách jsou fyzicky dobře vybavení hráči. A tak si myslím, že to bude i v play-off.

A jaké bys vyzdvihnul nejsilnější stránky soupeřovy hry?
Z mého pohledu jde o dobře fyzicky vybavený tým, který je nepříjemný především svojí tvrdou obranou a bojovností. Dobře organizovaná hra jak v obraně, tak i v útoku. Kluci, kteří na USK vyrostli, se každý rok zlepšují a spolu s ostatními, kteří před sezonou přišli, tvoří zajímavý mix - a to potvrdili sedmým místem v tabulce. Určitě nám nedají ani centimetr místa na hřišti zadarmo a bude to boj. My k tomu přistoupíme s absolutní vážností a věřím v naši sílu a umění.

Foto: Roman Valenta

2798x  | Ladislav Faltin | Tisk | Přejít zpět

molten

Fotografie týdne

Od čtvrtka 1 on 1 challenge

Kooperativa NBL 2020/21

#TýmyK+-%
1.Královští sokoli0000
2.BK JIP Pardubice0000
3.DEKSTONE Tuři Svitavy0000
4.NH Ostrava0000
5.GEOSAN Kolín0000
6.SLUNETA Ústí nad Labem0000
7.Olomoucko0000
8.Basket Brno0000
9.USK Praha0000
10.BK ARMEX Děčín0000
11.BK Opava0000
12.ERA Basketball Nymburk0000

Průměr na zápas

BodyUžitečnost
Autrey L.15.2Autrey L.20.2
Carlson K.10.6Carlson K.13.6
Šiška O.10.5Pomikálek T.9.7
Pomikálek T.9.0Šiška O.8.6
Feštr L.7.8Landa R.6.7

DoskokyAsistence
Autrey L.7.1Šiška O.3.6
Carlson K.5.6Autrey L.3.4
Pomikálek T.4.5Feštr L.1.9
Landa R.3.4Kroutil F.1.3
Grunt P.3.2Ježek Š.1.3

Kalendář zápasů 

Generální partner

Přihlásit