A-tým > Rozhovory

Matej-V o vážení si medailí, důležitém telefonátu s koučem či gladiátorských trénincích v přípravě

04.10.2013 11:23Ladislav Faltin | Tisk | Přejít zpět Děčínské vedení po odchodu dvojice Pope – Sanders hledalo náhradu na post rozehrávače. Po Tomáši Vyoralovi, který může alternovat i na pozici menšího křídla, angažoval management Válečníků na post prvního point guarda tuzemskou nejvyšší soutěží ostříleného Mateje Ventu. Náš klub je pro slovinského sympaťáka pátou štací v Mattoni NBL, na kterou se podle svých slov velmi těší po všech stránkách.

Mateji, vítej v našem klubu a přeji ti u nás hodně štěstí. Kdo tě k basketbalu přivedl? A v kolika letech ses mu začal naplno věnovat? 
Dobrý den. K basketu mě přivedl mladší brácha Matjaza Smodisa Nejc Smodis. Bylo mi asi 12 let a pořád jsem se ho ptal, kam to jde po škole a co tam v hale dělá. Jednou mě vzal s sebou - a pak to začínalo. (usměje se) 

Kde jsi basketbalově vyrůstal? A ve kterém týmu jsi poprvé okusil nejvyšší soutěž?

Basketbalově jsem vyrůstal v Novem mestu, v domácím týmu Krka Novo mesto. Tam jsem si v osmnácti letech také poprvé zahrál v nejvyšší soutěži. 

V Mattoni NBL jsi před příchodem do Děčína působil v Novém Jičíně, Nymburku, Prostějově a Jindřichově Hradci. Ve kterém z nich jsi podle tebe zaznamenal největší týmový úspěch?

Tak určitě je to titul s Nymburkem – a to i přesto, že se s tím automaticky počítá. Titul je prostě titul, zvlášť když se ti to podaří v cizí zemi. A strašně si vážím také obou stříbrných medailí, které jsem získal s Novým Jičínem a Prostějovem. Ve všech případech to bylo vybojované a žádná medaile se nerodí lehce. Ale každé medaile, kterou mám, si strašně vážím. 

Které období z těchto čtyř bylo nejúspěšnější pro tebe osobně? Kde ses cítil po herní stránce nejlépe?
 
Měl jsem štěstí, že v týmech, ve kterých jsme zatím hrál, jsem potkával víceméně jenom hráče, kteří měli dobrou povahu i dobrou osobnost jako lidé – a to samé platí pro trenéry, se kterými mám i dnes buď takový nebo takový kontakt. Ale když už musím vybrat tým, tak je to Nový Jičín. Od té doby, když jsem poprvé oblékal jejich dres, mě jak fanoušci, tak i trenéři a vedení týmu prostě vzalo za svého. Tam jsem se prostě cítil skvěle a zůstaly mi jenom krásné vzpomínky. A týmová chemie tam byla strašná, ale sportovní cíle mě prostě posunuly dál. 

V létě tě oslovilo děčínské vedení a ty jsi na nabídku kývnul. Proč jsi dal přednost právě Děčínu?
 
Ve Slovinsku mám rodinu a právě proto jsme hledali s agentem něco blíž domovu, abych mohl strávit aspoň nějaký den navíc s nimi. Ale když mi zavolal trenér Budínský, tak jsme s rodinou velmi vážně začínali uvažovat o této možnosti. Na rozdíl od ostatních týmů jsem dostal pocit, že mě tady chtějí nejvíc, abych přišel a strávil sezonu tady. Když tady přidáš ještě kvalitu trenéra, od kterého se můžu učit každý den i v devětadvaceti letech, hráče Děčína, kteří jsou bezpochyby velmi dobří a šikovní – a také neuvěřitelné fanoušky (pro které doufám, že už zapomněli, že na mě pískali), tak si myslím, že se moje rozhodnutí chápe. 

Bude tvým hlavním úkolem dirigovat hru děčínského týmu a být tím pravým lídrem spolu s dalšími zkušenými harcovníky?
 
Můj hlavní úkol bude prostě hrát co nejlépe umím, být pravou rukou trenéra na hřišti a spolu s mými spoluhráči udělat tým, který bude mít hru, kvalitu a ambice dosáhnout na medaile! A proto bude muset hrát na hranicích svých schopností! 

Jak rychle se ti podařilo aklimatizovat v děčínské kabině? Bereš jako svou výhodu i to, že umíš výborně česky?
 
Tak určitě je to, že znáš prostředí, hráče, i když byli soupeři, plus pro každého. Takže s tím jsem neměl nějaký problém. Trochu jinak je to na hřišti, ale každým dnem se to zlepšuje a opravdu se těším na sezonu, která už klepe na dveře! 

Jak zatím hodnotíš dosavadní odehrané přípravné zápasy, ve kterých máme bilanci čtyř vítězství a dvou porážek?
 
Jsem rád, že jsme hráli s týmy, se kterými jsme hráli. Byli něco jiného než to, na co jsme zvyklí – a to je jenom plus. Měli jsme trochu zvláštní přípravu, chyběl nám trochu basket, ale výborně jsme se připravili na sezonu po fyzické stránce. Některé tréninky byly opravdu gladiátorské, ale to jsme potřebovali pro sezonu, která náš čeká. Měli jsme nevyrovnané zápasy, ale pro tu dobu je to něco normálního. To důležité ještě přijde – a jestli budeme mít štěstí se zdravím, tak budeme předvádět velmi, velmi zajímavý basket! 

Zdroj: Foto: Luděk Černý (Princip) 3345x  | Ladislav Faltin | Tisk | Přejít zpět

molten

Krátké zprávy

Fotografie týdne

Od čtvrtka 1 on 1 challenge

Kooperativa NBL 2019/20

Nadstavba

#TýmyK+-%
1.ERA Basketball Nymburk28280100
2.BK Opava2820871
3.DEKSTONE Tuři Svitavy2819968
4.SLUNETA Ústí nad Labem28161257
5.Olomoucko28151354
6.BK JIP Pardubice28151354
7.USK Praha28131546
8.BK ARMEX Děčín28111739
#TýmyK+-%
1.Kingspan Královští sokoli2781930
2.mmcité1 Basket Brno2781930
3.NH Ostrava2781930
4.GEOSAN Kolín2752219

Průměr na zápas

BodyUžitečnost
Autrey L.15.2Autrey L.20.2
Carlson K.10.6Carlson K.13.6
Šiška O.10.5Pomikálek T.9.7
Pomikálek T.9.0Šiška O.8.6
Feštr L.7.8Landa R.6.7

DoskokyAsistence
Autrey L.7.1Šiška O.3.6
Carlson K.5.6Autrey L.3.4
Pomikálek T.4.5Feštr L.1.9
Landa R.3.4Kroutil F.1.3
Grunt P.3.2Ježek Š.1.3

Kalendář zápasů 

Generální partner

Přihlásit