A-tým > Rozhovory

Final Four Českého poháru: Děčín vs Pardubice

02.02.2018 09:50Luděk Černý | Tisk | Přejít zpět

Dnes dopoledne proběhl v sídle společnosti Hyundai v pražských Stodůlkách los závěrečného turnaje Českého poháru a Děčín se v semifinále utká s Pardubicemi. Turnaj Final Four se letos koná ve Svitavách a duel Válečníků se svěřenci trenéra Levella Sanderse proběhne v sobotu 17. února od 15.00 hodin. Druhou semifinálovou dvojici tvoří domácí Svitavy a lepší ze čtvrtfinále Opava - Nymburk, které se bude teprve hrát. O losu i cestě Děčína do Final Four jsme hovořili s trenérem Pavlem Budínským.• Vaše cesta Českým pohárem začala ve 4. kole, kde jste narazili na prvoligový Sokol pražský. Jaký to byl zápas?
Svým způsobem pěkný, protože jsme hráli proti týmu, se kterým se běžně nesetkáváme. A právě proto je Český pohár dobrá soutěž, protože pro mužstva z nižších soutěží je návštěva celku z nejvyšší soutěže svátkem. My jsme se Sokolem hráli před deseti lety a domácí hlasatelka to okamžitě zmínila. Utkání jsme odehráli v okleštěné sestavě, přijeli jsme v sedmi lidech, osmý byl Honza Karlovský, protože pět lidí bylo na marodce. Nebylo to tedy nic jednoduchého, ale zhostili jsme se toho dobře a povinnost jsme zvládli.

• Po tomto zahřívacím kole už přišel soupeře daleko těžší, USK Praha.
Od pátého kola se hrálo, pokud na sebe narazily celky z KNBL, na dvojzápas, což se ukázalo jako atraktivní a hrát v basketbalu na skóre může být zajímavou zápletkou.

• A zápletka přišla hned, protože jste na úvod prohráli doma o šest bodů.
Pro nás bylo nevýhodou, že USK přijel v šesti hráčích plus jeden dorostenec. Tyhle zápasy bývají skutečně ty nejhorší, protože je strašně těžké motivovat tým k normálnímu výkonu. Podvědomí prostě funguje, hráči poleví, nedělají věci tak, jak mají a většinou to skončí zle. Michal Mareš si tady udělal střelecký rekord, my jsme nenašli nikoho, kdo by ho zastavil, a já byl od začátku šílený, protože jsem se marně snažil dostat tým do provozní teploty. Chtěl jsem ho vyburcovat, abychom hráli jinak, s celoplošným smýšlením, agresivitou a tempem, ale nepovedlo se. USK nás účelově zpomaloval, hrál pomalé vysokoprocentuální útoky, a na nás se postupně přenesla nervozita, která se míchala s frustrací a otrávení byli i diváci. Tohle utkání nám ukázalo, že bez pokory se prostě vyhrát nedá.  Na druhou stranu, když jsem si to pak zanalyzoval, prohra nám vlastně pomohla, protože na Folimanku jsme jeli naprosto soustředění a připravení.

• Je pravda, že v Praze jste USK nedali šanci...
Hráči cítili, že domácí prohra byla ostudou. Vedení klubu jim také něco řeklo a všichni si uvědomili, že BK Děčín není nastaven na to, aby vypadl z nějaké soutěže proto, že se někomu nechce běhat nebo bránit. Ale v Praze jsem od první minuty věděl, že tým je koncentrovaný a hrajeme o postup. Všichni jezdili jako motorové pily, manko jsme mazali hned od prvních vteřin a domácí jsme donutili k úvodnímu time-outu za stavu 0:15. Tohle utkání nám naopak ukázalo, jak se hraje s dobrým mentálním nastavením. 

• Situace se pak trochu opakovala i ve čtvrtfinále s Ústím, kdy jste doma vedli o hodně, ale nakonec z toho byla výhra "jen" o šest bodů.
Podobných zápasů máme v této sezóně už víc. Soupeře si dobře připravíme, máme dílčí náskok a řeklo by se, že musíme být v pohodě. Jenže jakmile začne soupeř kalkulovat a bránit výsledek, druhý tým to okamžitě vypozoruje a začne bojovat. Tohle pak platí obzvlášť na Američany. Když vidí, že to nejde týmově, přepnou do individuálního režimu. A to se stalo tady, kdy Robinson dal za poločas čtrnáct bodů a nastartoval svůj tým, který ukázal, že má chuť postoupit do Final Four. Proto po svém týmu chci, aby hrál stále stejně, sebevědomě a nevadí, když nějaký koš nedá. Nechci, aby se hrálo tak, abychom neprohráli. Chci, abychom hráli tak, abychom vyhráli.

• Při odvetě v Ústí to nevypadalo po prvním poločase dobře, ale po přestávce jste domácí přehráli a postoupili. Co se tam změnilo?
Tohle byl už třetí zápas s Ústím v této sezóně a předchozí dva měly podobný scénář. Po třiceti minutách jsme vždy vedli, jenže jsme to neudrželi - v ligovém utkání nás Ústí v poslední čtvrtině porazilo, v poháru pak smazalo veliké manko. Tentokrát to bylo ovšem naopak, protože Ústí díky veliké střelecké efektivitě vedlo o třináct bodů. Domácí trefovali trojky a hlediště se dostalo do euforie. Tempo zápasu však bylo vysoké, protože oba celky věděly, o co se hraje, a já věřil tomu, že když ho udržíme, domácí zlomíme. Proto jsem kluky v šatně uklidňoval, že to chce jen zpřesnit exekuci střel a udržet tempo. A to se povedlo. Byli jsme agresivní, utáhli jsme šrouby v obraně a Ústí začalo ztrácet euforii, nedařila se mu tolik střelba a nakonec jsme postoupili po jednobodové prohře.

• Dnes dopoledne proběhl los semifinále Českého poháru. Přál jste si nějakého soupeře?
Raději jsem si nic nepředstavoval, protože přání se ne vždy splní. Mohu ale říct, že jsem nechtěl narazit na Nymburk, pokud tedy postoupí přes Opavu, protože neznám situaci, kdy by Nymburk prohrál v semifinále Českého poháru. Prostě neznám... Tím nechci říct, že bychom Nymburk nemohli porazit, ale Nymburk hraje nyní opravdu velmi dobře a válí i Champions League. Když tedy škrtnu Nymburk, zbydou nám Pardubice a Svitavy. A Svitavy na domácí palubovce nebo Pardubice na neutrální půdě, to je obdobná kvalita.

• Los vám nakonec přiřkl Pardubice...
Ano, našeho tradičního soupeře do Českého poháru. Letos jsme ho už ale dvakrát porazili a potvrdili si, že hrát s ním umíme. To by nám mělo zvednout sebevědomí. Na druhou stranu Pardubice přivedly za Burnetta, který odešel, dalšího Američana Brandona Spearmana, který se jeví jako skutečná posila. Navíc Pardubice budou mít extramotivaci nás porazit. Takže určitě to bude zajímavý zápas.

• Jak vnímáte postup do závěrečného turnaje Českého poháru?
Final Four s ryze českým týmem není samozřejmost, my navíc budeme v závěrečném turnaji už potřetí za poslední čtyři roky, což je dobrá vizitka. Základní cíl jsme si splnili, ale naše touha by se měla znásobit tím, že máme reálnou šanci si zahrát opět finále. Pro mě je to rozhodně veliký stimul a pro kluky jistě také.

• A poslední otázka, která je mimo Český pohár. Jaký bude závěr základní části?
Po porážce v Kolíně jsme si řekli, že do konce základní části chybí ještě pět kol a stále to máme ve svých rukou. Dva zápasy jsme už vyhráli a moc bych si přál, abychom vyhráli i zbývající, protože tím bychom byli stále ve hře o přední příčky tabulky. Kdybychom skončili základní část s bilancí zápasů 13-9, bylo by to fajn. Nesmíme totiž zapomínat, že jsme měli veliké absence, a hrajeme stále ještě Alpsko-jadranský pohár, kde jsme postoupili do play-off. Také se naši fanoušci musí ztotožnit s generační obměnou, kterou náš klub pomalu prochází a procházet bude asi trochu masivnější, protože kluci tady zkrátka nebudou hrát do čtyřiceti. Takže chceme postoupit do skupiny A1 a splnit si další dílčí plán této sezóny.

Další ohlasy po losu Final Four si můžete přečíst ZDE na webu NBL.cz.

2555x  | Luděk Černý | Tisk | Přejít zpět

molten

Fotografie týdne

Od čtvrtka 1 on 1 challenge

Kooperativa NBL 2020/21

#TýmyK+-%
1.NH Ostrava0000
2.DEKSTONE Tuři Svitavy0000
3.GEOSAN Kolín0000
4.ERA Basketball Nymburk0000
5.Basket Brno0000
6.Královští sokoli0000
7.BK JIP Pardubice0000
8.BK ARMEX Děčín0000
9.BK Opava0000
10.Olomoucko0000
11.SLUNETA Ústí nad Labem0000
12.USK Praha0000

Průměr na zápas

BodyUžitečnost
Autrey L.15.2Autrey L.20.2
Carlson K.10.6Carlson K.13.6
Šiška O.10.5Pomikálek T.9.7
Pomikálek T.9.0Šiška O.8.6
Feštr L.7.8Landa R.6.7

DoskokyAsistence
Autrey L.7.1Šiška O.3.6
Carlson K.5.6Autrey L.3.4
Pomikálek T.4.5Feštr L.1.9
Landa R.3.4Kroutil F.1.3
Grunt P.3.2Ježek Š.1.3

Kalendář zápasů 

Generální partner

Přihlásit