A-tým > Rozhovory

R-Landa o faktorech úspěchu na ME kadetek U16, zpívajícím týmu i historické sezoně ověnčené třemi medailemi!

01.09.2015 09:11Ladislav Faltin | Tisk | Přejít zpět

Tři medaile, taková je bilance děčínského srdcaře Roberta Landy z uplynulé sezony! Po dvou klubových stříbrech dokázal získat s repre kadetek U16 medaili hodnoty nejcennější. O tom všem už více v následujícím interview.Roberte, nejprve přijmi gratulaci ke skvělému úspěchu s repre kadetek. Jak vysoko tento úspěch ve své dosavadní kariéře – hráčské i trenérské - stavíš?
Byť byly předchozí roky také úspěšné (třetí místa v lize, druhé v Českém poháru), největším hráčským úspěchem pro mě byla bezesporu loňská sezona. V roce sedmdesátého výročí založení klubu dosáhnout nejlepšího výsledku v historii BK Děčín je skvělé. Jako hráč jsem se do reprezentačních výběrů nedostal, o to větší radost mám ze svého působení u národního družstva kadetek.

Dva roky zpátky jsme vyhráli Olympijské hry mládeže v Holandsku a byli druzí na mistrovství Evropy v Bulharsku, rok na to jsme v Maďarsku obhájili stříbro z mistrovství Evropy a skončili čtvrtí na domácím mistrovství světa. Letos jsme s kadetkami opět vyhráli Olympijské hry mládeže v Gruzii a poprvé od roku 1989 český národní tým dívek do šestnácti let získal zlaté medaile na mistrovství Evropy. Když v hale před 4000 portugalskými fanoušky stoupala česká vlajka a hrála naše hymna, byl jsem hrdý.

Ve finále ME jste porazili domácí tým, Portugalsko, jednoznačně 79:55. Byl opravdu i samotný průběh zápasů tak jednoznačný, jak napovídá konečné skóre?
Kdo takový zápas nehrál, netuší, jak těžké to pro naše holky bylo. Odhaduji, že Portugalky patřily výkonnostně na celkové páté, šesté místo. Ale už ve čtvrtfinále je hnalo kupředu 2500 diváků a jejich tým byl s každou úspěšnou akcí lepší a lepší. Naopak nejeden soupeř pod tlakem publika zkolaboval. To se stalo v semifinále Španělkám, které nezvládly vstup do utkání a minus dvacet bodů z úvodu už do konce nedohnaly. Naopak naše děvčata se před 4000 diváky projevila jako velice silná, stabilní, v pravý okamžik správně sebevědomá. Nepodlehla tlaku a atmosféře, kterou zažila ve své kariéře poprvé, a na svůj věk si zkušeně šla za vítězstvím.

Na ME jsi tedy působil jako asistent trenéra Richarda Fouska. Co konkrétně jsi měl na trénincích a celkově v týmu na starosti?
Já jsem rád, že můžu s Richardem spolupracovat. Když téměř na celé léto vyměníte rodinu za reprezentační družstvo, je (alespoň pro mě) důležité být v dobré společnosti (a tou pro mě realizační tým repre U16 jednoznačně je!) (úsměv). Richard Fousek je zkušený a úspěšný trenér, velmi náročný a přísný na své svěřenkyně. Já se snažím zprostředkovávat kontakt a snazší komunikaci mezi ním a hráčkami, lehce ho vyvažovat. (opět se usměje)

Na trénincích vedu prvních třicet minut - aktivita, rozcvičení, strečink, často přesilové situace, nakonec posilování a relaxace. Během hlavní části tréninku dohlížím na plnění individuálních činností a detailů, podávám podněty bez lpění na jejich naplnění. V Gruzii jsem byl i jako vedoucí družstva. V Portugalsku jsem sledoval herní projev a klíčové hráčky soupeře.

Jak jste si užili oslavy po výhře na šampionátu?
My jsme asi lépe oslavili vítězství v semifinále nad Itálii než vlastní vítězství na turnaji. To semifinále bylo z mého pohledu „předčasným finále“. Italky byly velmi silné a naše holky ten zápas skvěle zvládly. Portugalsko do finále jsme měli připravené už z osmifinálové skupiny; po těžkém utkání s Itálií to byla čirá, spontánní radost. Po vítězství ve finále spíše pocit naplnění, hrdosti a štěstí.

V čem hledáš hlavní faktory vašeho velkého úspěchu?
Individuálně to byly jisté rozehrávačky, pohyblivá a rychlá křídla i pivotky. Nízkou úspěšnost střelby jsme nahradili vysokým počtem zakončení, družstvo se na turnaji prezentovalo velmi solidní, chytrou obranou. Hráčky přijaly za svůj aktivní způsob hry, podařila se naočkovat odvaha, drzost a bojovnost. Po třech letech u repre si dovolím říct, že máme velmi zkušený a funkční realizační tým.

Fanoušci se mohli na několika videích přesvědčit, že specialitou letošního týmu kadetek U16 bylo zpívání. V průběhu turnaje jsi dokonce holkám předzpívával ty sám. Můžeš k tomu říct více? A jak tento nápad vlastně vzniknul?
Holky zpívaly stále!!! V autobuse - cestou na trénink, cestou z tréninku, cestou na zápas, cestou ze zápasu; později i cestou po olympijské vesnici nebo po vítězném návratu v hotelu. Neustálým opakováním se zvláště jedna písnička o kozlovi stala otravnou a tak byla Richardem oficiálně zakázána - vyjma cesty z vítězného utkání. Ten hec zafungoval a evergreen: „Byl jeden pán, ten Kozla měl“ v podání Brabencové se stal později součástí nejen rozcvičení, ale i jedné předzápasové porady. Ale co je v šatně, zůstane v šatně. (úsměv)

Již na začátku bylo zmíněno, že s Válečníky jsi v loňské sezoně vybojoval druhou příčku v Kooperativa NBL i v Hyundai F-4 Českého poháru, s reprezentací v létě dokonce zlaté medaile na ME. Dá se říci, že uplynulá sezona pro tebe byla životní?
Tak povedlo se to. (usměje se) Zatím ale nemám potřebu a čas vzpomínat. Důležitější je pro mě, co se děje teď a na co je třeba se připravovat do budoucna. Začíná mi nová sezona a dál budu trénovat děčínskou basketbalovou mládež...

Po návratu z Portugalska ses již minulý týden zapojil do přípravy s klubovými spoluhráči. Jak náročné to bylo naskočit do přípravy s týmem?
Přes vytížení na ME jsem vzpomínal na Děčín a na přípojení se k týmu jsem se moc těšil. Byl jsem v kontaktu s trenérem i s hráči, připravoval jsem se individuálně. Jsem rád, že už zase trénuji, cítím se dobře. I když v přípravě jako vždy všechno bolí. (zakončil rozhovor opět s úsměvem)

Foto: ČBF

2430x  | Ladislav Faltin | Tisk | Přejít zpět

molten

Krátké zprávy

Fotografie týdne

Od čtvrtka 1 on 1 challenge

Kooperativa NBL 2019/20

Nadstavba

#TýmyK+-%
1.ERA Basketball Nymburk28280100
2.BK Opava2820871
3.DEKSTONE Tuři Svitavy2819968
4.SLUNETA Ústí nad Labem28161257
5.Olomoucko28151354
6.BK JIP Pardubice28151354
7.USK Praha28131546
8.BK ARMEX Děčín28111739
#TýmyK+-%
1.Kingspan Královští sokoli2781930
2.mmcité1 Basket Brno2781930
3.NH Ostrava2781930
4.GEOSAN Kolín2752219

Průměr na zápas

BodyUžitečnost
Autrey L.15.2Autrey L.20.2
Carlson K.10.6Carlson K.13.6
Šiška O.10.5Pomikálek T.9.7
Pomikálek T.9.0Šiška O.8.6
Feštr L.7.8Landa R.6.7

DoskokyAsistence
Autrey L.7.1Šiška O.3.6
Carlson K.5.6Autrey L.3.4
Pomikálek T.4.5Feštr L.1.9
Landa R.3.4Kroutil F.1.3
Grunt P.3.2Ježek Š.1.3

Kalendář zápasů 

Generální partner

Přihlásit