A-tým > Rozhovory

S koučem B. pod pokličkou zisku druhého místa s bilancí 32:10, výkonnostního růstu hráčů či přínosu předsezonních posil

01.04.2015 23:49Ladislav Faltin | Tisk | Přejít zpět

Válečníci uzavřeli základní část KNBL na druhém místě a nyní se již připravují na čtvrtfinále play-off. V obsáhlém rozhovoru s děčínským lodivodem Pavlem Budínským jsme uplynulých 42 kol zevrubně rozklíčovali z mnoha úhlů.Trenére, základní část jsme zakončili na druhé příčce s bilancí 32:10. To asi nelze hodnotit jinak než pozitivně, že?
Máš pravdu, jednak skvělá bilance, ale i druhé místo (respektive první mezi čtyřkolovými týmy) je pro nás myslím vynikající vizitkou a super výsledkem. Především je to ale velká odměna za šestiměsíční práci. Co k tomu říct víc?

V čem hledáte příčiny tohoto úspěchu?
Příčin je hodně. Ale hlavní a primární je ta, že jsme se snažili hrát basketbal správným způsobem. A to se myslím v celkovém pohledu dařilo. Pak to jsou sekundární důvody, které jsou stejně důležité - povedená letní příprava, skladba letošního týmu, zdravotní stabilita jednotlivých hráčů, zlepšená výkonnost jednotlivých hráčů, zvýšená koučovatelnost jednotlivých hráčů, lepší exekuce taktických plánů atd.

Jak velký vliv tedy mělo i kvalitní zapracování a výkony předsezonních posil Jiřího Jelínka, Tonyho Tuckera a Filipa Kroutila?
Myslím, že určitě v utkáních byl pozitivní vliv dost vidět. Po tom, co odešli do sportovního důchodu Matej Venta a Mirek Soukup, jsme hledali alternativy na těchto pozicích. Víc jsme inklinovali k hráčům, kteří jsou v jádru lepší útočníci, což všichni tři potvrdili. Hledali jsme střílejícího rozehrávače a pivota, kteří jsou schopni mít dobré procento ze střední a dlouhé vzdálenosti, což Jirka (Jelínek) i Tony (Tucker) mají. Filipova role nebyla v prvopočátku tak zásadní, ale svým přístupem a pojetím hry si svoje minuty zasloužil, takže se postupem času začlenil do základní rotace týmu. Všichni však byli od začátku sezony silně ovlivňováni dle naší filozofie, co se týká obranné činnosti, což všichni víceméně s nějakými rezervami splnili. Více než jejich produktivita, nebezpečnost a basketbalový um mě těší jejich lidské kvality, díky kterým se bez problémů začlenili do našeho kolektivu.

Při pohledu na statistiky byl děčínský tým nejlepší z celé ligy v úspěšnosti trojek, druhý v exekuci trestných hodů a třetí v doskocích celkových i obranných. Co na tato čísla říkáte?
Že to přímo jde ruku v ruce s naší filozofií, systémem hry a individuální kvalitou či zlepšením jednotlivých hráčů. Například trojky jsou záležitostí správné volby a dobrých pozic, které náš útočný systém proti obranným systémům soupeřů vytváří. Pak záleží na samotné exekuci, která se díky individuálním dispozicím některých hráčů plus těch, kteří se v této činnosti tréninkem a hlavou zlepšili, jednoduše zvedla. To platí i o trestných hodech. A doskoky? To je myslím letitý evergreen Děčína, že má typy hráčů, kteří prostě chodí aktivně doskakovat.

Který zápas, případně zápasy v základní části považujete za herně i výsledkově nejvydařenější?
Myslím, že vybrat jedno z 42 utkání není jednoduché. Do kategorie NEJ bych zařadil dvě výhry v Opavě, velmi dobrý až vynikající výkon jsme předvedli doma v prvním zápase s Pardubicemi bez Luboše Strii. Asi nejlíp zní uchu vítězství v Prostějově bez Jakuba Houšky a Luboše Strii. Myslím, že i utkání s Nymburkem v Praze, které jsme prohráli v prodloužení, bylo s ohledem na kvalitu soupeře pro nás vydařené, byť jsme ho prohráli. Z těch dvaačtyřiceti zápasů je těžké vybírat, ale na první dobrou opakuji - výhry v Prostějově a s Pardubicemi doma jsou ty, které nás posunuly výš, protože snesla velká měřítka, co se týká kvality hry obou týmů.

Jak moc bylo důležité, že se téměř během celé základní části týmu vyhýbala ve větší míře zranění a nemoci?
Důležité to bylo zásadně. To je věc, která nás v předchozích letech trochu trápila a s tím pak byly spjaty naše výsledky. Příkladem budiž Jakub Houška. Všichni zainteresovaní ví, jakými martyrii procházel a jaký vliv to mělo na něj i na nás. Jakub se v těch svých zdravotních lapáliích plácal jak ryba na suchu. Letos až na drobnou jednozápasovou absenci v Prostějově nechyběl, což jednoznačně mělo pozitivní dopad na něj samotného i na náš tým.

A když už jsme byli nemocní nebo zranění, tak se to většinou týkalo jednoho nebo dvou hráčů, což nebyl až tak dramatický zásah do sestavy. Na druhou stranu musím říct, že pokud tato situace nastala, především v poslední čtvrtině soutěže, tak vesměs vždy na to tým správně zareagoval a všichni dokázali tyto hráče zastoupit, což je další z důvodů letošní povedené základní části. Když je tým pohromadě má jistou sílu, ale když někdo vypadne ze sestavy, tak dobrý tým na to dokáže správně zareagovat – a my jsme na to většinou zareagovali správně.

A jaký je vlastně zdravotní stav kádru před play-off? Budou Tony Tucker i Luboš Stria již v neděli k dispozici?
Já věřím, že ano. Pracuje se samozřejmě na tom, aby byli připraveni. U Luboše to má vzestupnou tendenci, byť informace z dnešního rána (úterního, pozn.) je taková, že ho to ještě pobolívá, ale věřím tomu, že ke konci týdne by se měl zapojit do tréninkového procesu. U Tonyho je to podobné, protože při zápase na USK měl dva pády s nárazem o palubovku, kdy si hnul se zády v oblasti bederní. Bolestivost mu střílela do bederní části a nemohl se hýbat, takže naše fyzioterapeutka společně s konzultacemi s lékaři se snaží dát Tonyho do pořádku tak, aby byl připravený na první utkání.

Říká se, že play-off je jiná soutěž než například základní část. Jak se tedy budete snažit vštípit hráčům do hlav, že úspěch v základní části je již minulostí a nyní se musí plně soustředit na play-off?
Play-off je jiná soutěž, to se jen neříká, ono to tak ve skutečnosti je. Jiná je například v tom, že hrajete s jedním týmem minimálně tři utkání, možná taky čtyři, nebo i pět. Základní část je o tom, že odehraješ jedno utkání s jedním soupeřem, kde funguje nějaká taktika a následně hraješ další zápas s někým jiným, na kterého platí taktika úplně jiná. Zápasy v play-off jdou v rychlém sledu a ty hraješ se stejným soupeřem, kdy se většinou taktika moc nemění, pokud vyhráváš. Pokud prohraješ, tak taktiku měníš či koriguješ, ale největší vliv na úspěch či neúspěch mají hráči a jejich výkony, které s narůstajícím tlakem rostou či klesají. Hlava je v play-off největším tajemstvím vítězů či poražených. Vštěpovat budu hráčům hodně věcí, ale ty nebudu veřejně říkat. Spíš se je budu snažit přesvědčovat, že sebedůvěry mohou mít letos mnohem více než kdykoliv jindy, neboť za nimi stojí nejlepší bilance tohoto klubu, kterou získali způsobem hry, jež snesla přísné měřítko v dlouhodobé části soutěže. Navíc jsme zvládli spoustu utkání pod tlakem,což je rovněž pozitivní. Ale v play-off se hrají utkání pod velkým tlakem, tak se teprve uvidí, jak kdo na tom letos bude.

Zmínil jste tlak. Vnímáte při letošních kvalitních výkonech i větší tlak na úspěch ze strany fanoušků?
Fanoušci jsou namlsaní a tak se nelze divit, že jejich představy či přání jsou otcem myšlenky, že letos bychom mohli dokázat něco velkého. A jak to v životě bývá, když je někdo namlsaný, těžko bere něco jiného než výhry a většinou ztrácí soudnost a reálný pohled na svůj tým. To platí i v našem případě. (úsměv) Myslím, že před sezonou by málokdo počítal s tím, že skončíme druzí s takovou pěknou bilancí.

Proto tento tlak fanoušků bereme jako fakt, hráči si ho nesmí připouštět, naopak ho musí mít jako přítele a věřit tomu, že jsme schopní hrát dobré zápasy a vyhrávat utkání, která chceme vyhrávat. A spíš než tlak vnímat podporu od lidí, kteří nám fandí v dobrém i zlém.

Děčínští fanoušci podporují tým celou sezonu a vytvářejí v hale skvělou kulisu, kterou si pochvalují i hostující týmy. Věříte, že během play-off vše ještě vygraduje? Jak moc vám podpora fanoušků dodává energii?
Jednoznačně a bez debat jsou děčínští fanoušci dlouhodobě nejlepší v lize. Ne že by se jinde nefandilo, ale to už je letitá tradice, že naši fanoušci dokážou ocenit přístup a úroveň hry, kterou tento tým nabízí. A to i při prohraných utkáních, což je unikát v této lize. O domácích zápasech se nemá smysl bavit. Čeho já si nejvíc cením za ta léta, co tady pracuji, je fakt, že především při play-off za námi diváci jezdí i ven, což je úžasné. I loni bylo v Opavě 80 diváků na rozhodujícím pátém utkání nebo pár let zpátky jsme hráli semifinále s Prostějovem na pět zápasů a na rozhodující klání na Hanou s námi cestovalo dvěma autobusy 150 fanoušků. To jsou věci, které nejsou v Čechách obvyklé, a za to zaslouží naši fanoušci obrovský kredit. Ti, co pravidelně jezdí na každé venkovní utkání, myslím partu s náčelníkem Vlastou Koškou, si zaslouží absolutně největší poděkování za významnou podporu našeho týmu.

Určitě bude atmosféra gradovat, play-off je vrchol sezony a já i kluci energii od našich fans budeme potřebovat, proto je srdečně zvu na každý zápas, ať si to letos pořádně užijeme.

Zdroj: Foto: Luděk Černý (Princip)

2873x  | Ladislav Faltin | Tisk | Přejít zpět

molten

Fotografie týdne

Od čtvrtka 1 on 1 challenge

Kooperativa NBL 2020/21

#TýmyK+-%
1.NH Ostrava0000
2.DEKSTONE Tuři Svitavy0000
3.GEOSAN Kolín0000
4.ERA Basketball Nymburk0000
5.Basket Brno0000
6.Královští sokoli0000
7.BK JIP Pardubice0000
8.BK ARMEX Děčín0000
9.BK Opava0000
10.Olomoucko0000
11.SLUNETA Ústí nad Labem0000
12.USK Praha0000

Průměr na zápas

BodyUžitečnost
Autrey L.15.2Autrey L.20.2
Carlson K.10.6Carlson K.13.6
Šiška O.10.5Pomikálek T.9.7
Pomikálek T.9.0Šiška O.8.6
Feštr L.7.8Landa R.6.7

DoskokyAsistence
Autrey L.7.1Šiška O.3.6
Carlson K.5.6Autrey L.3.4
Pomikálek T.4.5Feštr L.1.9
Landa R.3.4Kroutil F.1.3
Grunt P.3.2Ježek Š.1.3

Kalendář zápasů 

Generální partner

Přihlásit